Darmowa Wysyłka Od 129 Zł
Do 2 Darmowych Próbek
Certyfikowany Sprzedawca
Prawo Zwrotu W Ciągu 120 Dni
Darmowa Wysyłka Od 129 Zł
Produkt do suchej skóry

Sucha skóra - jakie są jej przyczyny i jak sobie z nią radzić?

Nasza skóra stanowi naturalną barierę między środowiskiem zewnętrznym a wnętrzem naszego ciała. Chroni nas przed wszelkiego rodzaju szkodliwymi substancjami i zarazkami, ale także przed światłem czy wodą. Skóra reguluje również wymianę ciepła poprzez wydzielanie potu i innych substancji na zewnątrz, odbiera bodźce bólowe i temperaturowe, wyczuwa dotyk i tak dalej. Krótko mówiąc, każdy z nas powinien dbać o ten największy ze wszystkich narządów zmysłów. Podrażnienia skóry często objawiają się w postaci jej suchości. Ta z kolei może czasami wyglądać na zmęczoną i bladą, stać się napięta i tworzyć zmarszczki - konsekwencje pojawiają się w różnych formach.

Krem na suchą twarz

Ale zawsze należy je rozumieć jako znaki ostrzegawcze. Nasza skóra mówi nam, że jest zestresowana i potrzebuje opieki. Ale jakie są przyczyny suchej skóry i które produkty pielęgnacyjne lub przybory obiecują szybki sukces?

Jakie są przyczyny suchej skóry?

Jest to jedyny sposób, aby zająć się źródłem problemu, a nie tylko reagować na objawy. Zwłaszcza, jeśli podrażnienia skóry pojawiają się w regularnych odstępach czasu, sensowne jest zbadanie ich przyczyn. Dlatego poniżej wymieniamy możliwe przyczyny spierzchniętej i szorstkiej skóry.

  • Jeśli przez długi czas nie pijesz nic lub pijesz zbyt mało, szybko to zauważysz! Twoja skóra stanie się sucha i popękana. Ponieważ ludzkie ciało wydziela wodę poprzez wydalanie, pocenie się i oddychanie, należy codziennie uzupełniać te straty. Zasadą jest, że nasze ciało potrzebuje co najmniej 30 mililitrów wody na kilogram masy ciała dziennie. Jeśli pijesz zbyt mało, pocisz się mniej i tym samym stajesz się odwodniony. Dzieje się tak, ponieważ rezerwy płynów w organizmie zmniejszają się, jeśli regularnie nie pijesz wody, soków itp. W rezultacie, Twoja skóra nie jest w stanie produkować potu chłodzącego skórę. Ciało nie może również oczyścić porów - zatem także przebarwienia na skórzę mogą być również oznaką niedoboru wody.

  • Choroby, które prowadzą do wysuszania skóry obejmują:

    • Wyprysk kontaktowy
    • Łuszczyca
    • Choroby hormonalne i metaboliczne
    • Cukrzyca
    • Trądzik

    Powodują one łagodne lub poważne podrażnienia skóry i mają różne przyczyny. Jeśli podejrzewasz, że podrażnienie niektórych części ciała jest spowodowane jedną z tych chorób, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

  • Zbilansowana dieta poprawia wygląd skóry. Jest to nie tylko truizm, ale zostało to udowodnione naukowo. Niezrównoważona dieta - objawiająca się na przykład brakiem białka - powoduje zwiotczenie skóry i czyni ją bardziej podatną na stany zapalne. Na przykład osoby z nadwagą są bardziej podatne na infekcje skóry. W trosce o jędrną skórę należy zatem stosować dietę bogatą w aminokwasy, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy, błonnik itp.

  • Mycie narusza ochronny płaszcz kwasowy skóry, który składa się z tłuszczy oraz wody i pokrywa zewnętrzną warstwę naskórka. Intensywne mycie narusza również tak zwane bariery hydrolipidowe. Lipidy te tworzą rodzaj zaprawy między komórkami warstwy rogowej i uszczelniają je. Powłoka ciała nie tylko wysycha, gdy używamy zbyt dużo mydła i wody, ale także staje się bardziej przepuszczalna dla szkodliwych mikroorganizmów.

  • Im bardziej nasze ciało się nagrzewa, tym bardziej się pocimy i tym samym tracimy płyny. Jeśli nie zrekompensujemy tego niedoboru, będzie to prowadziło do suchości skóry, ale może też powodować wyczerpanie, zawroty głowy i tym podobne. Jeśli jesteśmy wystawieni na działanie słońca bez ochrony przez szczególnie długi czas, możemy nabawić się oparzeń słonecznych. Przybierają one postać popękanej, zaczerwienionej i swędzącej skóry. W takim przypadku ważne jest, aby schłodzić dotknięte obszary za pomocą nawilżającej pielęgnacji po opalaniu.

  • Nie tylko ciepło powoduje utratę płynów ze skóry; niskie temperatury mogą również powodować podobne objawy. W bardzo niskich temperaturach naczynia krwionośne zwężają się. Skóra jest zatem gorzej ukrwiona i otrzymuje mniej składników odżywczych - funkcja ochronna jest zmniejszona. Podobnie jak ciepło, zimno może powodować "pieczenie" skóry, jej kruchość i łuszczenie się.

Teraz, gdy już wiesz jakie mogą być możliwe przyczyny suchej skóry, skupmy się na właściwym temacie tego artykułu: Co można z tym zrobić i jak temu zapobiec? W poniższej sekcji wyjaśnimy, które środki zaradcze naprawdę pomagają.

Jak zapobiegać suchości skóry?

Prawdopodobnie już domyślasz się, który domowy środek niezawodnie zapobiega powstawaniu szorstkiej, suchej skóry: picie wystarczającej ilości płynów. Poznałeś już jaka jest odpowiednia ilość płynów, którą należy wypijać dziennie. Pamiętaj jednak, że w gorących, zimnych lub wymagających wysiłku fizycznego warunkach może być konieczne picie znacznie większej ilości płynów dziennie niż zwykle.

Istnieją jednak również mniej znane sposoby i strategie zapobiegania suchości skóry. Jeśli to możliwe, należy brać tylko letnie prysznice i nie używać silnie pieniących się żeli pod prysznic. Zwykle zawierają one środki powierzchniowo czynne, które atakują naturalną warstwę hydrolipidową skóry. Oznacza to stres dla skóry. Zamiast tego używaj odżywczych olejków pod prysznic lub nawilżających naturalnych mydeł. Proste domowe środki zaradcze to na przykład:

Jogurt

Maseczki z jogurtem nawilżają skórę.

Oliwa z oliwek

Wmasowana w skórę, uspokaja podrażnione partie skóry.

Jak dbać o suchą skórę?

Kremy przeciwko suchej skórze

Jeśli wymienione środki zapobiegawcze nie pomogły, a Twoja skóra nadal wygląda na matową i bardzo suchą, ważne jest, aby dbać o nią tak kompleksowo, jak tylko jest to możliwe. W tym kontekście sensowne jest oddzielne rozważenie części ciała, które są głównie dotknięte suchością skóry - a mianowicie twarzy i dłoni. Co zrobić z suchą skórą na twarzy? Dla tych, którzy dotkliwie cierpią z powodu suchej skóry twarzy, istnieje kilka prostych wskazówek.

Zimno potrzebuje tłuszczu, ciepło potrzebuje wody

Kiedy zimą wychodzisz na zewnątrz, posmaruj twarz ochronnym, tłustym olejkiem do twarzy. Kremy nawilżające powinny być stosowane tylko w domu, gdy jest ciepło. W najgorszym przypadku może dojść do odmrożenia wierzchniej warstwy skóry.

Nie kąp się w zbyt wysokiej temperaturze

Lepiej wziąć kąpiel w letniej wodzie i - jak już wspomniano - użyć nawilżającego olejku pod prysznic.

Zwróć uwagę na wilgotność powietrza zimą

Zwiększ wilgotność powietrza w porównaniu z powietrzem grzewczym, umieszczając miskę z wodą na kaloryferze. Zapobiegnie to jeszcze większemu wysuszeniu skóry.

Najpierw olejek, potem krem

Uspokój wrażliwą skórę twarzy, używając bogatych składnikowo olejków. Najlepiej wmasować kilka kropli w skórę rano i wieczorem, przed nawilżeniem.

Wskazówki dotyczące suchej skóry na dłoniach

Popękana i sucha skóra dłoni to zmora w szczególności okresu zimowego. Skóra na grzbietach dłoni jest cieńsza, a jednocześnie jest tam mniej gruczołów łojowych. Sprawia to, że obszary te są szczególnie wrażliwe. Jednak również w tym przypadku istnieją proste wskazówki dotyczące pielęgnacji suchej skóry, których powinno się przestrzegać.

Prawidłowe mycie rąk

Zawsze myj ręce letnią wodą i przyjaznym dla skóry mydłem w płynie. Jeśli skóra jest spierzchnięta, możesz też po myciu wmasować krem nawilżający.

Znajdź odpowiednią pielęgnację skóry

Zimą skóra potrzebuje zazwyczaj więcej natłuszczenia niż latem. Im bardziej sucha skóra, tym więcej oleju powinien zawierać krem. Szczególnie odpowiednie są produkty zawierające oliwę z oliwek lub olej z wiesiołka. Natłuszczający produkt do pielęgnacji skóry, który zawiera również mocznik, nie tylko nawilża, ale także wiąże wodę w skórze.

Pielęgnacja bardzo suchej skóry

Jeśli tłuste kremy nie przynoszą żadnego efektu, można również moczyć dłonie w domowej kąpieli olejowej. W tym celu można użyć na przykład oliwy z oliwek lub olejku migdałowego.

Co bardziej pomaga w walce z suchą skórą? Nawilżenie czy natłuszczenie?

Z reguły eksperci zalecają pielęgnację spierzchniętej i podrażnionej skóry mieszanką wody i oleju. Jak jednak stwierdzić, który produkt pielęgnacyjny jest najlepszy dla skóry suchej? Krótka odpowiedź: gdy skóra jest sucha, potrzebuje więcej natłuszczenia. Dzieje się tak, ponieważ górna warstwa skóry wyraźnie nie jest w stanie zatrzymać wilgoci. Pomocne mogą być produkty łączone, które mają działanie nawilżające. W każdym razie powinien to być krem.

Jednocześnie należy dokładnie przyjrzeć się i sprawdzić, jak skóra reaguje na poszczególne produkty pielęgnacyjne. Każdy rodzaj skóry jest inny. Oprócz indywidualnego typu, wiek skóry również odgrywa rolę. Starsza skóra potrzebuje znacznie bardziej natłuszczającej bazy niż skóra młodsza. U młodych ludzi gruczoły łojowe są nadal bardziej aktywne. Wreszcie, pora roku również determinuje rodzaj potrzebnej pielęgnacji. W zimne dni skóra potrzebuje znacznie więcej oleju, ponieważ wyciąga on wilgoć ze skóry. Z kolei latem zaleca się stosowanie lżejszych kremów, które nie są zbyt tłuste, ponieważ skóra bardziej się poci, a gruczoły łojowe są bardziej aktywne.

Kosmetyk marki Cerave

Teraz, kiedy poznałaś już najważnie wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry suchej, na zakończenie dodamy jeszcze jedną: kiedy używasz kremów i domowych środków po raz pierwszy, powinieneś zwrócić większą uwagę na to, co Twoja skóra próbuje Ci powiedzieć. Twój typ skóry może reagować zupełnie inaczej na różne produkty do pielęgnacji skóry w porównaniu z innymi. Dlatego należy świadomie testować, co daje najlepsze rezultaty.