Pielęgnacja twarzy

2556 Artykułów
Strona1z107

Pielęgnacja twarzy – jak uzyskać zdrową i piękną cerę?

Skóra to największy ludzki organ, nic więc dziwnego, że otaczamy ją szczególną opieką. Najwięcej uwagi poświęcamy jednak naszej cerze, bo to jej kondycja jako pierwsza przykuwa uwagę, świadcząc o naszym zdrowiu, prowadzonym stylu życia i higienie. Cienie pod oczami mogą na przykład świadczyć o odwodnieniu lub niedoborze żelaza. Kluczem do pięknej cery jest więc zdrowa, pełnowartościowa dieta, odpowiednia ilość snu i regularna aktywność fizyczna, ale również codziennapielęgnacja twarzy. Poniżej znajdziesz kilka przydatnych porad na ten temat.

Pielęgnacja twarzy – jak rozpoznać swój typ cery?

Jako dzieci wszyscy posiadamy piękną skórę bez jakichkolwiek skaz, jednak gdy wkraczamy w okres dojrzewania, stan cery ulega zmianie, często już na stałe – wówczas konieczna staje się prawidłowa pielęgnacja twarzy. Aby właściwie dobrać kosmetyki, określmy typ naszej cery.

  • Cera naczynkowa – rozszerzone naczynia krwionośne powodują charakterystyczne rumieńce. Pielęgnacja twarzy z cerą naczynkową obejmuje stosowanie kremu z wyższym filtrem UV, a także używanie ograniczonej liczby kosmetyków o prostym, naturalnym składzie. Zamiast peelingów mechanicznych stosujmy peelingi enzymatyczne.

  • Cera trądzikowa – taka skóra szybko się przetłuszcza i często pojawiają się na niej niedoskonałości w postaci wyprysków oraz wągrów. Aby uspokoić gruczoły łojowe, należy stosować żele oczyszczające, lekkie kremy oraz regularne peelingi do twarzy. Pielęgnacja twarzy powinna wówczas obejmować także systematyczne tonizowanie skóry.

  • Cera sucha – zwykle jest matowa, szorstka, cienka i podatna na wszelkiego rodzaju podrażnienia i uszkodzenia. Pielęgnacja twarzy z cerą suchą wymaga specjalnego nawilżenia. Warto unikać kosmetyków na bazie alkoholu oraz peelingów, zamiast nich lepiej stosować emulsje micelarne i kremy głęboko nawilżające.

  • Cera normalna – posiadacze gładkiej, jędrnej i miękkiej skóry to prawdziwi szczęściarze. Wówczas prosta pielęgnacja twarzy będzie strzałem w dziesiątkę. Powinna zawierać łagodne kosmetyki oraz kremy nawilżające z filtrami UV.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja twarzy po kolei?

Piękna cera to zasługa przede wszystkim odpowiedniej rutyny pielęgnacyjnej. Jak zatem powinna wyglądać poranna pielęgnacja twarzy, ale i też wieczorna pielęgnacja twarzy?

  1. Poranna pielęgnacja twarzy powinna zaczynać się od oczyszczania. Przy pomocy wybranego produktu myjącego, np. żelu micelarnego, usuwamy ze skóry nadmiar sebum oraz wszelkie zanieczyszczenia.

  2. Następnie przechodzimy do tonizowania – to ważny krok, który przywraca równowagę pH skóry. Najlepiej wybrać delikatny produkt niezawierający alkoholu.

  3. Ostatni element, bez którego poranna pielęgnacja twarzy nie może mieć miejsca, to zastosowanie kremu na dzień. Posiada on lżejszą konsystencję, a także filtr przeciwsłoneczny.

  4. Wieczorem zwykle posiadamy więcej czasu na działania pielęgnacyjne w obrębie naszej skóry, dlatego doskonałym pomysłem będzie wówczas koreańska pielęgnacja twarzy.

Na czym polega koreańska pielęgnacja twarzy?

Podstawą koreańskiej pielęgnacji twarzy jest dokładność i wieloetapowość. Rozpoczynamy od oczyszczenia skóry olejkiem myjącym, następnie przechodzimy do oczyszczania kosmetykami na bazie wody, takich jak żel lub pianka myjąca. Całość wieńczy krem do twarzy na noc.

Tego typu pielęgnacja twarzy wymaga również stosowania peelingu – zależnie od typu cery mechanicznego lub enzymatycznego. W następnej kolejności tonizujemy skórę i rozpoczynamy nawilżanie. W ruch wkroczyć mogą esencje, ampułki bądź serum nawilżające, a także odżywcze maseczki w płachcie.

Pamiętajmy o tym, by stosować kosmetyki o prostym, sprawdzonym składzie.

Jaka pielęgnacja twarzy na lato i zimę?

Pielęgnacja twarzy wymaga dostosowania do zmieniających się pór roku, aby skutecznie odpowiadać na potrzeby skóry. Latem kluczowe jest stosowanie lekkich, nawilżających formuł oraz kremów z wysokim filtrem UV, chroniących przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Ważna jest również regularna aplikacja antyoksydantów, które będą walczyć z wolnymi rodnikami. Tutaj dobrze sprawdzi się np. krem z witaminą C. Zimą natomiast skóra potrzebuje intensywniejszego nawilżenia i ochrony przed mrozem, dlatego warto sięgnąć po bogatsze formuły kremów ochronnych oraz odżywcze serum.

Pamiętaj: niezależnie od pory roku, niezbędne jest dokładne oczyszczanie skóry oraz stosowanie produktów dostosowanych do jej typu.