Pasta do zębów

17 Artykułów

Pasta do zębów – gwarancja pięknego i zdrowego uśmiechu

Zdrowe i zadbane zęby to nasza wizytówka – wszyscy lubimy się uśmiechać i chcemy jak najlepiej się wtedy prezentować. Estetyczny, biały kolor zębów zapewnia odpowiednia dieta, regularne wizyty u dentysty, codzienna higiena jamy ustnej, ale również dobrze dobrana pasta do zębów. Produkt ten powinniśmy używać przynajmniej dwa razy dziennie i to on w znacznej mierze odpowiada za stan naszego uzębienia. 

Pasta do zębów powinna przede wszystkim dobrze usuwać wszelkie zanieczyszczenia z zębów, nie wywołując przy tym podrażnień szkliwa oraz dziąseł. Dodatkowo doceniamy produkty, które na długo zapewniają uczucie świeżości w jamie ustnej. Bardzo popularna jest także pasta do zębów wybielająca, która pozwala na delikatne rozjaśnienie uśmiechu w warunkach domowych. 

Pasta do zębów naturalna – dlaczego warto ją stosować?

W ostatnim czasie prym wiodą kosmetyki o naturalnych, ziołowych recepturach – nie inaczej ma się sprawa w przypadku produktów do higieny jamy ustnej. Pasta do zębów naturalna stanowi doskonałą opcję dla osób borykających się z problemem krwawiących dziąseł lub wrażliwego szkliwa. Jeśli zależy nam na jak najdłuższej trwałości naszego naturalnego uzębienia, dobrym pomysłem jest także pasta do zębów bez fluoru. Nadmiar fluoru w organizmie może prowadzić do fluorozy zwiększającej kruchość szkliwa.  

Skuteczna pasta do zębów wybielająca – jak ją wybrać?

Zwykle z przebarwieniami na zębach borykają się palacze, a także osoby, które często piją kawę, herbatę i czerwone wino. W drogeriach i aptekach mamy do wyboru całą gamę wybielających past do zębów. Pozwalają one na stopniowe rozjaśnienie szkliwa nawet o kilka tonów. To dobra alternatywa dla kosztownych zabiegów wybielania zębów, na które nie każdy może sobie pozwolić. Pamiętajmy jednak, że silna pasta do zębów wybielająca może uszkodzić szkliwo lub wywoływać podrażnienia dziąseł. Dlatego lepiej używać sprawdzonych produktów, zachowując przy tym zdrowy umiar. Do wyboru jest m.in.:

  • Konwencjonalna pasta do zębów wybielająca – zawiera składniki, które w sposób enzymatyczny lub mechaniczny usuwają z zębów ciemny osad. W składzie takich produktów znajdziemy m.in. wodorowęglan sodu lub nadtlenek wodoru. Zwróćmy uwagę również na współczynnik ścieralności, w skrócie RDA. Jeśli zależy nam na silnym efekcie, warto wybrać pastę o RDA przekraczającym 80 – produktu tego nie należy jednak stosować codziennie.
  • Pasta z węglem aktywnym – tzw. czarna pasta do zębów to naturalny sposób na wybielenie szkliwa. Co ważne, węgiel aktywny wybiela zęby bez uszkadzania szkliwa. Jego działanie polega na silnych właściwościach absorbujących zanieczyszczenia z powierzchni zębów. Zwykle produkty te są dodatkowo wzbogacane w prozdrowotne wyciągi roślinne, które posiadają działanie antybakteryjne oraz łagodzące podrażnienia. Także ten rodzaj pasty nie nadaje się do codziennego użytku – najlepiej szczotkować nią zęby 1-2 razy w tygodniu.